Prosiecka dolina
Fotogalria Prosiecka dolina

Medzi čarokrásnymi dolinami v okolí má Prosiecka dolina osobitné postavenie. Svojou rozmanitosťou totiž nemá široko-ďaleko konkurenciu.

Vchádza sa do nej z dediny Prosiek. Hneď na úvod nás čaká asi najpôsobivejší úkaz celej doliny - Vráta. Ide o dve vysoké skalné steny stojace oproti sebe. Pomedzi ne preteká zurčiaci potôčik, ktorý túto nádheru vytvoril. Pokračujúc ďalej zistíme, že potok sa stráca v podzemí a opäť sa objaví až na konci doliny. Zvyšok trasy teda prechádzame po suchom koryte bývalého potoka.

Všade navôkol nás sprevádza nádherná príroda s pestrými skalnými útvarmi. Z križovatky „Sokol“ sa možno dostať k 15m vysokému vodopádu „Červené piesky“ a ďalej pokračovať do skalnatej časti doliny. Tieto skalné rokliny je potrebné zdolávať rebríkmi, ktoré však majú pevnú konštrukciu, takže sa niet čoho obávať. Rebríky by mali zvládnuť i starší návštevníci.

Prekvapením pre každého je prítomnosť železničných koľajníc zabudovaných v skalnatých bralách. Zdá sa to až neuveriteľné, ale v minulosti cez tento pomerne neschodný terén premávali vozy – jedná sa o pozostatok starej cesty.

Zdolajúc túto skalnatú časť, dostávate sa na idylickú lúku Svorad, odkiaľ môžete pokračovať v náučnom chodníku na Veľké Borové, prípadne obohatiť vašu túru výstupom na Prosečné. Tiež je možnosť odbočiť do doliny Liptovskej Anny.

Kto sa však dostal až sem a má dostatok času, nemal by si nechať ujsť pokračovanie v ceste na Mlyny oblazy, z ktorých sa dá zídením Kvačianskou dolinou vrátiť do východiskového bodu túry.

Prosiecka dolina sa vám určite vryje do pamäte. Ľudia, ktorí ju raz navštívili, sa sem veľmi radi vracajú, pretože tu zakaždým objavia niečo nové. Dolina často mení svoju tvár a tak nám pripravuje pri každej návšteve nejaké prekvapenie.

Ak by ste si radi urobili okruh Kvačianska - Prosiecka dolina, doporučujeme 2 alternatívy:

1. Zaparkovať v Kvačanoch, avšak neísť hore Kvačianskou dolinou. Choďte z Kvačian na Prosiek po žltej a následne hore Prosieckou dolinou atď. Z trasy takto "uvidíte viac" a ušetríte si pre niekoho možno menej príjemnú, záverečnú(!) hodinu šlapania, ktorá je medzi ústím Kvačianskej a ústím Prosieckej doliny.

2. Zaparkovať v Prosieku a ísť hore Prosieckou dolinou je lepšie ako začínať Kvačianskou dolinou, avšak na záver si pri tejto alternatíve necháte hodinové šlapanie popod horu z Kvačian do Prosieka. Po 5 hodinách na trase to býva trošku trápenie. Môžete sa skúsiť spýtať v bufete na parkovisku, či by vás dakto nezviezol.